Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

26. jún – Medzinárodný deň boja proti drogám

Dátum: 16.06.2009
Počet videní: 139
DROGA - strašiak či hrozba ? Droga sa stala realitou našej súčasnosti. Čas, v ktorom sme drogy a problémy s nimi súvisiace spájali iba so západnými štátmi, je definitívne za nami.

26. jún – Medzinárodný deň boja proti drogám a obchodovaniu s nimi

DROGA - strašiak či hrozba ?

Droga sa stala realitou našej súčasnosti. Čas, v ktorom sme drogy a problémy s nimi súvisiace spájali iba so západnými štátmi, je definitívne za nami. Toxikománia – táto zákerná „choroba“ je veľmi nebezpečná, pretože postihuje ľudský organizmus nepozorovane a jej účinky sa prejavujú až po určitom čase. Dokázalo sa, že drogy, fajčenie tabaku a alkoholizmus, škodia ľudskému zdraviu, zapríčiňujú mnohé vážne až smrteľné ochorenia, pracovnú neschopnosť a invaliditu. Keďže doterajšie výsledky u nás i vo svete s liečbou drogových závislostí potvrdili minimálne percento úspešnosti /cca 4 %/, stále naliehavejším sa javí fakt, že jediným možným východiskom sa stáva prevencia, najmä prevencia primárna, vedúca k zníženiu počtu prvokontaktov s drogami, resp. k zníženiu dopytu po drogách u mladých ľudí. V prípade účinnej prevencie drogových závislostí možno zachrániť to najcennejšie – zdravie, ba i život človeka. Malá dávka prevencie má hodnotu veľkej dávky liečby.

Prieskumnými prácami u vybraných žiakov základných škôl a stredných škôl v okrese sme zistili, že všeobecná vedomostná úroveň našej mládeže v oblasti drogových závislostí a postoja k drogám je postačujúca. Ďalšie zistené skutočnosti, ako sú:

  • prvé skúsenosti s fajčením a alkoholom vo veku 8 – 10 rokov,
  • nadmerné pitie v rodine,
  • deti by sa dali nahovoriť na vyskúšanie marihuany alebo inej drogy

Z toho dôvodu je dôležité, aby mladí ľudia nielen vedeli základné informácie o drogách a drogovej závislosti, ale aby sa naučili ohodnotiť svoje možnosti a silu, aby poznali svoje hranice a aby ich dokázali odmietnuť. V prevencii má teda škola spolu s rodinou dominantné postavenie.

Problém drog sa naozaj týka každého. Každý z nás je, či už priamo alebo nepriamo ohrozený Treba konať hneď!

Milí rodičia – nečakajte, že spoločnosť vyrieši problémy za Vás. Formovanie osobnosti sa má odohrávať najmä v rodine. Pestujte v deťoch sebadôveru a potom si môžete dovoliť dať im dôveru.

Milá mládež – zážitok s drogou je krátky, utrpenie, ktoré spôsobí trvá dlho. Sami si rozmyslite, čo chcete, lebo následky ponesiete najmä vy sami.

Tak teda „Miluj život, nie drogy!

MUDr. Marta Hegedüšová
ved. odd. hyg. detí a mládeže

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.