Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Prehliadka spevokolov cirkevných zborov Gemerského seniorátu

Dátum: 02.07.2012
Počet videní: 114
Napadla ma myšlienka z básne „Vážnosť“ Jána Smreka, citujem ...“ Netreba oplakávať včerajší deň a leto, treba len obnoviť v obloku črepy kvetov, a keď už rosy niet, treba ich zaliať slzou, treba sa v každom veku zasnúbiť s inou múzou“.

Prehliadka spevokolov cirkevných zborov Gemerského seniorátu ECAV dňa 24.6.212 v Rožňave

Napadla ma myšlienka z básne „Vážnosť“ Jána Smreka, citujem ...“ Netreba oplakávať včerajší deň a leto, treba len obnoviť v obloku črepy kvetov, a keď už rosy niet, treba ich zaliať slzou, treba sa v každom veku zasnúbiť s inou múzou“. Tieto slová ma napadli, keď som uvidel účastníkov prehliadky spevokolov v evanjelickom kostole v Rožňave, dňa 24.6.2012 o 15.00 hod. Stretlo sa tu 17 kolektívov, ktorých veková hranica jednotlivcov presahovala úctyhodný vek. Slovami Jána Smreka „ Život sa vážnym stal, kým nadobudol krásy, dosť si sa na výskal, teraz hľaď do zrkadla, zbelievajú ti vlasy“. A to bolo na tom pekné. Streli sa tam generácie, ktoré poznajú hodnoty. Generácie, ktoré ako Ján Smrek tvrdia, že aj jeseň krásna je, nie je hrozná, bo vtedy zrejú jablká a červenajú hrozná. Vtedy sa tlačí víno, čo nápojom je muža. Aké je krásne starnúť, veď vädnúť nemusíš, keď každé svoje slovo povýšiš na olovo, ktoré má váhu svoju, čo nikdy nezrušíš. Čo bolo, už sa nevráti, ani šialené túhy. Už nikdy nebudeme pyšne sa vyhadzovať ako pstruhy. Nuž ale spievať? Kto vie tak vie. To dokázali všetky kolektívy. Prepáčte, nebudem menovať, aby som niekoho neurazil, že som ho opomenul. Môžem však vysloviť moje postrehy a definovať svoje pocity. Niet krajšieho vyznania k životu , životným hodnotám a k sebe samému ako vyznania, ktoré odzneli v textoch piesní účastníkov prehliadky spevokolov. Za to patrí poďakovanie všetkým organizátorom a účastníkom tohto krásneho podujatia. A Matica bola pri tom.

JUDr. Ján Klobušník


Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.