Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

21. september - Svetový deň Alzheimerovej choroby

Dátum: 21.09.2012
Počet videní: 75
Každý rok 21. septembra si desiatky krajín sveta, medzi nimi aj Slovensko, pripomínajú Svetový deň Alzheimerovej choroby. V súčasnosti sa toto ochorenie stáva celospoločenským problémom.

21. september - Svetový deň Alzheimerovej choroby

Každý rok 21. septembra si desiatky krajín sveta, medzi nimi aj Slovensko, pripomínajú Svetový deň Alzheimerovej choroby. V súčasnosti sa toto ochorenie stáva celospoločenským problémom. Väčšinou postihuje ľudí starších ako 65 rokov, s mierne častejším výskytom u žien ako u mužov.

Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému pomalému odumieraniu buniek v mozgu a je najčastejšou formou demencie, ktorá je sprevádzaná :

  • postupným úpadkom pamäti, chápania, myslenia, reči,
  • stratou schopnosti učiť sa nové veci,
  • dezorientáciou a inými mentálnymi poruchami, ktoré postupne môžu viesť až k strate kontroly nad telesnými funkciami,
  • zmätenosťou, popletenosťou,
  • zabúdaním mien blízkych, názvov miest.

Pravdepodobne jediný súčasný účinný preventívny prostriedok proti predčasnému starnutiu mozgu je pamäťový tréning. Patrí k novodobým efektívnym nástrojom predĺženia života seniorov. Tréningy pamäti môžu navštevovať aj aktívni seniori, ktorí pociťujú problémy s pamäťou v bežnom živote, ale aj seniori, ktorým doporučujú tento typ aktivity lekári.

Žime bohatý a aktívny život, ktorý naša pamäť tak veľmi potrebuje.

Margita Illyésová
oddelenie podpory zdravia
RÚVZ Rožňava


Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.